خادمی امام رضا(ع) را در طواف کعبه از خدا طلب کردم

دکتر مژگان کریمی‌زارچی، متخصص زنان و زایمان و فوق‌تخصص سرطان‌های زنان است که خادمی حضرت رضا(ع) را در طواف کعبه از خدا خواست و با وجود مشغله‌کاری بسیار به خدمت این مضجع شریف درآمد.

عتبه‌نیوز ـ آزیتا ذکاء؛ صوت دلنشین قرآن در فضای صحن دارالقرآن‌الکریم می‌پیچد. چوب‌پر به دست گوشه‌ای از صحن دارالقرآن‌الکریم ادب کرده، دل و جانش را به عشق این نوای ملکوتی مصفا می‌بخشد. چشمانش را می‌بندد؛ کودکی تا اکنون خود را مرور می‌کند، یادش می‌آید چقدر از کودکی عاشق این آقا و صحن و سرایش بوده است؛ در ذهنش یادآوری می‌کند که با قرآن هم از طفولیت مأنوس بوده و زمانی که اذن خدمت می‌طلبد آقا چه زیبا حاجتش را برآورده می‌سازد. حضرت خادمی خودش را در جایی قسمت و روزی‌اش می‌کند که با آوای خوش قرآن همراه است.

نامش مژگان کریمی زارچی جراح است که سال ۱۳۵۴ در شهر یزد یکی از قطب‌های پزشکی و فرهنگی ایران در یک خانواده تحصیلکرده و فرهنگی دیده به جهان گشود. او از کودکی عاشق امام رضا(ع) و زیارتش بوده و اکنون که به عنوان پروفسور فوق تخصص سرطان‌های زنان شناخته می‌شود، با وجود مشغله‌کاری بسیار به خادمی حرم مطهر رضوی درآمده تا در این بارگاه منور رضوی حضور یابد و از صاحب این قبر انرژی بگیرد.

چهارشنبه امام رضایی فرصتی را برای ما فراهم کرد تا به سراغ این بانوی موفق جامعه زنان برویم و بشنویم چگونه این همه موفقیت را در کنار هم جمع کرده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

شنیدن کی بود ماندن دیدن. دکتر کریمی شما تمام ساعات روز خود را در مطب، بیمارستان و دانشگاه می‌گذرانید و برای عمل‌های سخت در بیمارستان حاضر می‌شوید چگونه با این همه مشغله‌کاری به خادمی حضرت نیز مفتخر شده‌اید؟

هر انسانی نیاز به استراحت موقت و دریافت انرژی برای ادامه کار دارد. من هم به زیارت قبر مطهر امام رضا(ع) می‌آیم تا تجدید قوا کنم و برگردم. آرزوی خادمی حضرت را نیز همیشه داشته‌ام، سال ۱۳۹۵ که سفر حج رفتم در طواف آخر که به سنگ حجرالاسود رسیدم و الله اکبر گفتم یک لحظه از دلم گذشت که خادمی حضرت را از خدا بخواهم. گفتم: خدایا من امام رضا(ع) را عاشقانه دوست دارم و دلم می‌خواهد تا ابد خادم بارگاهش باشم، این توفیق را نصیبم کن.

بعد طواف وقتی به هتل برگشتیم یکی از همکاران از من پرسید این چه حاجتی بود از خدا خواستی؟ مگر شما فرصت می‌کنی در کنار این همه درگیری کاری، برای خادمی به مشهد بروی؟ گفتم: خُب چکار کنم یک رفت و برگشت شب تا صبح راضیم نمی‌کند باید بروم خادم حضرت شوم تا از بودن در کنار حضرت آرامش بگیرم. خدا خیلی بزرگ است و باید از او حاجات بزرگ هم خواست. در طواف به خدا گفتم: خدایا خودت را می‌خواستم که آمدم. حالا درخواست خادمی مضجع شریف امام مهربانی‌ها را نیز دارم که قسمت و روزی‌ام کنی.

چه مدت پس از درخواست خادمی حرم مطهر امام رضا(ع) از خداوند به این توفیق دست یافتید؟

همکارم گفت: خواهرم خادم حرم مطهر است. از او می‌خواهم راهنمایی‌ات کند. با راهنمایی او در همان سال در سامانه خادمیاری ثبت‌نام کردم. روزی یک خانم از حرم با من تماس گرفت و گفت: افتخار می‌کنیم در خدمت شما باشیم، مدارک‌تان را بیاورید؛ تمام مشخصات رو از من گرفتند و با کمال ناباوری با سیلی از اشک این افتخار رو برای من به وجود آوردند. برخی می‌گویند واجب است که برای خدمت به مشهد بروی؟ همیشه گفته‌ام به خاطر دل خودم می‌روم.

خادمی امام رضا(ع) را در طواف کعبه از خدا طلب کردم

با انتخاب خودتان به خادمی اداره دارالقرآن حرم مطهر رضوی درآمدید؟

خیر. آن هم خواست خدا و امام رضا(ع) بوده است. من از کودکی با قرآن مأنوس بوده‌ام و در مسابقات قرآن دانش‌آموزی و دانشجویی رتبه کسب کرده‌ام. همچنین مدرک مربیگری تفسیر قرآن دارم. امام رضا(ع) طبق علایقم بهترین مکان را برای نوکری من انتخاب کرده و بابت آن خدا را شاکرم.

وقتی با من تماس گرفتند با ذوق و شوق وصف‌ناشدنی سریع بلیط پرواز به مشهد گرفتم و خودم را به حرم رساندم. هفته اول مهرماه سال ۱۳۹۵ توفیق خادمی یافتم. کارت خدمتم را گرفتم و با چشمانی اشکبار خودم را به ضریح رساندم تا از حضرت بابت این سعادتی که بهم داده شده، تشکر کنم که با درهای بسته مواجه شدم، آن روز غبارروبی روضه‌منوره بود. با دلی شکسته پشت در از آقا قدردانی کردم. اینکه توفیق یافتم لباس خادمی حضرت را به تن کنم، باید صمیمانه از پدر و مادرم سپاسگزار باشم که مرا با محبت اهل‌بیت(ع) به ویژه امام رضا(ع) بزرگ کرده‌اند.

پروفسور جوان فوق‌تخصص سرطان‌های زنان کشورمان که با قرآن هم مأنوس است، چقدر اُنس با قرآن را در کنار عِلم پزشکی خود دارد و از آن به عنوان شفا دهنده دردها و بیماری‌ها استفاده می‌کند؟

معتقدم اگر عِلم و معنویت در کنار هم قرار بگیرند قطعا باعث پرواز روحی و معنوی ما خواهند شد و هم برای نتیجه بخش بودن کارمان، موثر هستند. تمام آیه‌های قرآن نور و شفا است. وقتی به آیه «ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ» می‌رسم اشک در چشمانم حلقه می‌زند، این آیه همیشه ملکه ذهنم است. بر دیوار مطب خود هم آیه‌های مختلف قرآن و حتی عکسی از حرم مطهر امام رضا(ع) دارم. بر روی میز منشی یک جلد قرآن قرار دارد که هر مریضی به مطب من می‌آید و فضای معنوی آنجا را می‌بیند در مراجعه بعدی اعتراف می‌کند در مطب شما انرژی‌ای وجود دارد که می‌توان در آن آرامش یافت. حتی بیمار بدحجاب هم داشتم که تحت تأثیر محیط قرآنی مطب قرار گرفته و در حضور بعدی با چادر و حجاب کامل آمده است. یزد که بودم در مطب خود، برگه‌های جزء قرآن داشتم و بیمارانی که در انتظار بودند از فرصت استفاده کرده و یک یا دو صفحه قرآن می‌خواندند.

حتما در اتاق عمل، بارها عمل‌های سخت انتظار شما را می‌کشد. در این مواقع چقدر توسل به ولی نعمت خود علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) دارید؟

یک عکس از ضریح حضرت در مطبم زدم که با نگاه به آن عکس انرژی عجیبی از شبکه‌های ضریح به من منتقل می‌شود. امام رضا(ع) به امام مهربان معروف هستند و بارها به حضرت متوسل شده‌ام و به چشم خود معجزه‌ها دیدم که قطعا موفقیت‌های من در انجام عمل‌های سخت با عنایت خدا و لطف بیکران این امام خوبی‌ها بوده است.

خادمی امام رضا(ع) را در طواف کعبه از خدا طلب کردم

با کارنامه درخشان علمی خانم دکتر کریمی‌زارچی، حتما دانشگاه‌های مختلف جهان خواهان میزبانی او در محیط آموزشی و علمی خود هستند. شما تاکنون دعوت کدام یک از این کشورها را پذیرا بوده‌اید؟

روزی نیست که پیام دعوت نداشته باشم و این دعوت‌ها بیشتر از سوی بهترین دانشگاه‌های آمریکا است. اما جواب هیچ یک از این دعوتنامه‌ها را نمی‌دهم و اصلا به آنها فکر هم نمی‌کنم. من امام رضا(ع) را دارم که منبع انرژی برای من است و خادم بارگاهش هستم. هیچ‌وقت نمی‌آیم سعادت حضور در این مضجع نورانی را رها کرده و معنویت را از کلیسای آنجا دریافت کنم.

خانم دکتر کریمی در پایان مصاحبه، مخاطبان ما را با ذکر خاطره‌ای از خدمت خود مهمان کنید.

بهترین خاطره من همین است که عِلم و توانمندی خود را نیز در خدمت به امام رضا(ع) بکار گرفتم و هر خادم یا زائر امام هشتم(ع) را که ویزیت می‌کنم برایم با حس خوبی همراه است. این را نیز سعادتی از سوی حضرت می‌دانم. چرا که من عِلم خود را به خدمت زائرانش گرفتم و او نیز شفای بیماران را در ویزیت من قرار داده است.

کد خبر 4047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • همشهری IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۰۸
    1 0
    زنان و دخترانی که دنبال آزادی هستند چشمان خود را به حقیقت باز کنند و معنای آزادی را بفهمند. درود بر این بانوی فرهیخته و خادم امام رضا(ع)