حضور قدرتمند آستان قدس در صنعت داروسازی / کمک به خودکفایی دارویی کشور با تولید اختصاصی ۵۰ دارو

ثامن، از جمله شرکت‌های باسابقه داروسازی ایران است که بیش از سه دهه سابقه فعالیت در تولید انواع محصولات دارویی به ویژه محصولات استراتژیک و انحصاری دارد. این شرکتِ وابسته به بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی همواره یکی از بازوهای توانمند در همکاری با سیستم دارو و درمان کشور بوده و نقش اثرگذاری در تأمین نیازهای دارویی بیماران و کاهش وابستگی بازار دارویی ایران به داروهای وارداتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی داشته است.

به گزارش عتبه نیوز، شرکت داروسازی ثامن در سال ۱۳۶۳ در مشهدمقدس تأسیس و در سال ۱۳۷۱ نیز به بهره‌برداری رسید. اگرچه این شرکت ابتدا فعالیتش را به عنوان سرم‌سازی ثامن آغاز کرد، اما به تدریج گستره فعالیت‌های تولیدی خود را از نظر تعداد محصولات، نوع بسته‌بندی آن‌ها و حجم‌های مختلف محصولات افزایش داد تا جایی که اکنون یکی از شرکت‌های بزرگ و فعال دارویی شرق ایران به شمار می‌آید. 
 

تولید بیش از ۹۰ محصول متنوع
در حال حاضر داروسازی ثامن امکان تولید بیش از ۹۰ محصول را دارد که نزدیک به ۵۰ محصول آن برای اولین بار در کشور تولید شده است. محصولات تولیدی این شرکت در دسته‌های دارویی «محلول‌های تغذیه‌ای مکمل مینرال و الکترولیت‌ها»، «محلول‌های دیالیزی»، «رقیق‌کننده‌ها و شست‌وشو»، «ضدباکتریایی»، «مسکن، ضدالتهاب و ضد تب»، «بی‌حس‌کننده‌های موضعی» و «محصولات افزایش‌دهنده پلاسما و خون‌ساز» و... تقسیم‌بندی می‌شود که افزون بر ۵۰ محصول آن در دسته محلول‌های تغذیه‌ای مکمل مینرال و الکترولیت‌ها قرار می‌گیرد. 
 

از سرم‌ها تا آنتی‌بیوتیک‌ها
از محلول‌های تزریقی حجیم یعنی انواع سرم‌ها می‌توان به عنوان مهم‌ترین محصولات استراتژیک شرکت ثامن نام برد. در واقع این محصولات مصرف گسترده بیمارستانی و کلینیکی دارند و در زمان بروز هر گونه حادثه طبیعی، وقوع همه‌گیری و... به دلیل جایگزین نداشتن، کمبود دسترسی به آن‌ها موجب افزایش تلفات انسانی می‌شود. به طور مثال در دوران شیوع بیماری کرونا، اهمیت این محصول دارویی حیاتی بر همگان روشن شد و به واسطه فعالیت شبانه‌روزی و جهادگونه کارکنان شرکت‌های داروسازی همچون ثامن بود که در این دوران توانستیم با افزایش تولید انواع سرم، نیاز بیماران کشور را تأمین کنیم. شرکت ثامن در حال حاضر نیز طبق استانداردهای موجود، روزانه بیش از ۱۷۰ هزار عدد انواع سرم بطری و کیسه‌ای در حجم‌های مختلف تولید می‌کند. 
آنتی‌بیوتیک‌ها نیز همچون سرم‌ها، از جمله محصولات دارویی استراتژیک چرخه تولید داروسازی ثامن به شمار می‌آیند که مصرف گسترده دارند و عدم دسترسی مناسب و همیشگی جامعه درمانی به آن‌ها موجب عواقب جبران‌ناپذیری برای امنیت سلامت و درمان جامعه خواهد شد. به طور نمونه می‌توان به محلول تزریقی «سیپروفلوکساسین» آماده مصرف و محلول تزریقی «مترونیدازول» آماده مصرف به عنوان دو محلول آنتی‌بیوتیک تزریقی استراتژیک تولیدی ثامن اشاره کرد که در گذشته از طریق واردات تأمین می‌شدند. 
 

محلول‌های دیالیز صفاقی 
این شرکتِ وابسته به آستان قدس رضوی در تولیدات مختلف خود توجه ویژه‌ای نیز به نیازهای بیماران خاص و صعب‌العلاج داشته است. در این راستا ثامن از سال ۱۳۷۴ در حوزه تولید محلول‌های دیالیز صفاقی به عنوان روش جایگزین در درمان بیماران کلیوی حاد با روش همودیالیز وارد شد تا با توجه به مزایای روش دیالیز صفاقی در مقایسه با همودیالیز، بتواند شرایط زندگی راحت‌تری را برای این دسته از بیماران خاص فراهم کند. در واقع از داروسازی ثامن به‌عنوان تنها تولیدکننده انحصاری محلول‌های دیالیز صفاقی و ارائه‌دهنده خدمات مراقبت‌های ویژه این فرآورده به بیماران کلیوی در کشور نام برده می‌شود. علاوه‌براین ثامن با همکاری شرکت تولیدی فیلم‌های چند لایه لفاف خزر در سال ۱۳۹۸ موفق به کسب دانش تولید مواد و تجهیزات دیالیز صفاقی در داخل کشور شد. بدین ترتیب ثامن دیگر نیازی به واردات این مواد و تجهیزات اولیه ندارد که این امر علاوه‌بر صرفه‌جویی ارزی در کشور، این امکان را برای شرکت فراهم کرده تا در کنار تأمین نیاز دارویی تمام بیماران دیالیز صفاقی داخل بتواند شرایط صادرات محصولات دیالیز صفاقی را پیگیری کند.  
 

دیگر داروهای شاخص
داروسازی ثامن علاوه‌بر توجه به نیازهای دارویی استراتژیک جامعه در تعریف طرح‌های تحقیقاتی تولید محصولات جدید خود، نگاه ویژه‌ای نیز به نیازهای درمانی خاص جامعه داشته که شاید کمتر مورد اقبال سایر شرکت‌هایی داروسازی کشور است. تولید «محلول استنشاقی سدیم کلراید»، نخستین و ضروری‌ترین داروی بیماران سیستیک فیبروزیس(سی.اف) که در گذشته حتی به صورت وارداتی نیز در اختیار بیماران کشور نبود و همچنین «محلول کاردیوپلژیک» و «محلول پلاسمالایت»، دو محلول تشکیل‌دهنده سبد محلول‌های جراحی قلب باز، از جمله این تولیدات است. در این بین، می‌توان از «محلول استامینوفن تزریقی» در حجم‌های ۱۰، ۵۰ و ۱۰۰ که نخستین و تنها استامینوفن تزریقی آماده مصرف در کشور و مناسب تمام گروه‌های سنی مطابق با الگوی مصرف اروپا است، «سوماتروپین نوترکیب انسانی» اولین هورمون رشد نوترکیب انسانی در کشور که در گذشته به صورت وارداتی تأمین می‌شد و همچنین محلول‌های استریل با حجم بالا که کاربرد حساس در جراحی‌های مجاری ادرار دارد، به عنوان دیگر محصولات شاخص این شرکت نام برد.

کد خبر 3732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha